HAYDİ ÇOCUKLAR CAMİİ’YE PROJESİ YOĞUN KATILIMLA YAPILDI.

Server Gençlik Derneğimizce bu yıl 3. sü düzenlenen “Haydi Çocuklar Camiye” yarışması (HÇC) 20 Ocak 2020 pazartesi günü sabah namazı ile başlayıp, 30 Ocak 2020 tarihi perşembe günü yatsı namazı ile birlikte sona erdi.

Çocuklara camiyi ve namazı sevdirmeyi amaçlayan projeye 6-9 yaş A Kategorisi ve 10-13 yaş aralığı B Kategorisi çocuklar katıldı.

Türkiye genelinde 860 camide 8025 kişinin katılımı ile uygulanan yarışmaya Tokat’ta İse Toplam 19 Camide 76 Kişi A kategorisi 104 kişi B kategorisi olmak üzere toplam 180 çocuk kayıt olurken, 154 kişi fiilen iştirak etti. 19 Camide 26 İmam ve Müezzinin öncülüğünde uygulanan proje 30.01.2020 tarihi perşembe günü yatsı namazı ile son buldu.

– “Namazını Camide Kıl, Puanları Topla, Ödülünü al!”

Camide cemaatle namaz kılan ve dua ezberleyen çocuklar, topladıkları puanların kendi şehrindeki sıralamasına göre çeşitli hediyeler almaya hak kazandı. Toplumun geniş bir kesimi tarafından benimsenen ve büyük ilgi gören proje sayesinde hem çocukların sevgi ve merhamet duyguları gelişti, hem de namazlarını Camide kılan çocuklar Yaratıcının sevgisini ve hoşnutluğunu kazanmaya çalıştı.

– “Proje 20 Ocak’ta Sabah Namazı ile başladı”

Çocuklara camide cemaatle namaz kılmayı sevdirmeyi amaçlayan proje, 20 Ocak 2020’de Sabah Namazıyla başlayarak ve 11 gün sürdü.

İki farklı kategoride uygulanacak projeye A Kategorisinde 6, 7, 8 ve 9 yaşındaki, B Kategorisinde ise 10, 11, 12, 13 yaşındaki çocuklar katıldı. Katılımcı çocuklar, namaz vaktinde camide cemaatle namaz kılarak ve her kategori için belirlenen sureleri ezberleyerek puan kazandı. Dereceye girerek ödüle layık görülen katılımcılara, “İl Proje Kurulları” tarafından çeşitli hediyeler verilecek.

– “Haydi Çocuklar Camiye” Projesi Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından ilk kez 2016 yılında İstanbul’da birkaç camide başlatılan projeyle çocuklara camiyi ve namazı sevdirmek amaçlanıyor.

Bu yıl “Haydi Çocuklar Camiye 3” olarak yarıyıl tatilinde çocukları camiye davet eden proje, Türkiye’nin 81 ilinde paydaş derneklerin belirlediği Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı cami ve mescitlerde uygulandı.

Proje kapsamında ayrıca bayram ve kandil gibi özel günlerde de çocukların ebeveynleriyle birlikte camiye gelmesi teşvik ediliyor.

M. Emin Fidan

Learn More →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.